W dzisiejszych czasach, coraz więcej osób zwraca uwagę na zdrowie swojego otoczenia, w tym również na jakość powietrza w domu. Źródłem zanieczyszczenia mogą być m.in. farby, kleje, wykładziny, a nawet meble i sprzęty AGD. Jednym ze sposobów na polepszenie jakości powietrza w naszych domach może być zastosowanie roślin doniczkowych, które nie tylko pięknie się prezentują, ale również oczyszczają powietrze.
- Jakie rośliny są najlepsze?
Nie każda roślina posiada jednak zdolność do oczyszczania powietrza, dlatego przed wyborem warto dowiedzieć się, jakie gatunki najlepiej się do tego nadają. Wśród najskuteczniejszych roślin doniczkowych w tym zakresie znajdują się m.in.:
- Paprocie – posiadają zdolność do usuwania z powietrza formaldehydu oraz kancerogennych benzenów
- Dracena – usuwa m.in. trujący ksylen oraz dwutlenek węgla
- Epipremnum złociste – zwane również pochodną diablosów jest niezwykle popularne i oczyszcza powietrze z m.in. dużej ilości szkodliwej trójchloroetylenu
- Sansewieria – potocznie nazywane „językiem teściowej”, oczyszcza powietrze z m.in. benzenów, formaldehydu oraz trichlorku etylenu
- Fikus Benjamina – zwany również figą, oczyszcza powietrze z m.in. związku toluenu oraz ksylenu
- Jakie korzyści przynoszą rośliny doniczkowe?
Rośliny doniczkowe, poza faktami oczyszczania powietrza, przynoszą wiele innych korzyści. Oto kilka z nich:
- Zwiększenie wilgotności powietrza – rośliny są w stanie przyczynić się do stopniowego zwiększania wilgotności powietrza w pomieszczeniu, co może wpływać pozytywnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.
- Ukojenie zmysłu wzroku – rośliny doniczkowe są piękne, kolorowe i zawsze przyciągają uwagę. Ich obecność może wprowadzać ukojenie i odstresować.
- Poprawa akustyki – w pomieszczeniach, gdzie są rośliny doniczkowe, dźwięk odbija się inaczej i bardziej naturalnie, co może wpłynąć na jakość dźwięku.
- Jak dbać o rośliny doniczkowe?
Zanim zdecydujemy się na zakup roślin doniczkowych, warto dowiedzieć się, jak o nie dbać. Oto kilka wskazówek:
- Odpowiedni podział gleby – podłoże powinno być przepuszczalne dla wody, ale również i chronić rośliny przed przesuszeniem
- Umiarkowane podlewanie – unikajmy przelewu, ale też nie pozwólmy, aby korzenie przeschnęły
- Ekspozycja na światło – każda roślina wymaga innego poziomu nasłonecznienia. Zwróćmy uwagę, gdzie umieszczamy nasze donice.
- Nie przesadzajmy – rośliny nie potrzebują dużych donic, a nawet takie przesadzenie może prowadzić do przesuszenia i uszkodzenia korzeni.
- Co jeszcze warto wiedzieć?
Kupując rośliny doniczkowe, warto zwrócić uwagę na ich stan i jakość. Lepiej wybrać mniej roślin, ale w lepszym stanie, niż więcej, ale w gorszym. Warto również pamiętać o usuwaniu zwiędłych i obumarłych liści, a to dla korzystania z pełni sił i zdolności do oczyszczania powietrza.
- Podsumowanie
Rośliny doniczkowe to zdecydowanie świetny sposób na oczyszczenie powietrza i stworzenie przytulnego oraz zdrowego otoczenia w naszym domu. Warto wybrać kilka gatunków, które sprawdzą się najlepiej, a następnie zadbać o nie odpowiednio, dbając o ich podlewanie, nasłonecznienie oraz stan ich liści. Wszystko po to, aby nasze domowe powietrze było zdrowe i przyjemne do oddychania.